Gatvės šokiai (street dance)


Tai plataus žanro šokiai, kurie susideda iš : hip-hop, house, locking, popping, breakdance, funk ir kitų gatvės šokių stilių. Street dance šokiai atsirado XX a. viduryje, Niujorke. Iš pradžių tai buvo neturtingų juodaodžių saviraiškos būdas, kuris ilgainiui tobulėjo ir išplito į kitus socialinius sluoksnius. Terminas „gatvės šokis“ apima daug stilių, įskaitant šokius, kurie dažniausiai asocijuojasi su hiphopo kultūra. Šitie stiliai labai išpopuliarėjo iš dalies dėl to, kad visame pasaulyje populiarėjo hiphopo muzika.

                  

 

Dėl to, kad gatvės šokis yra labai platus žanras, mokytojai turi laisvę interpretuoti ir labai dažnai laisvai maišo daug stilių, kartais net sujungdami su visiškai kitomis šokio formomis, kaip, pavyzdžiui, jazz'o šokis. Toks mokymo būdas dažnai kritikuojamas, nes jis yra per griežtas ir per daug choreografinis. Mokytojai dažnai pamiršta apie svarbiausius šio šokio elementus, tokius, kaip improvizacija ir pačio mokinio interpretacija. Dėl to pastaruoju metu dažnai atsisakoma vadinti tokias šokių studijas „hip-hop“, nes jose dažnai nenaudojami tradicinio hip-hop šokio principai ir aspektai, ypač jei mokytojas sujungia skirtingus šokio stilius, kurie neturi nieko bendro su hip-hop šokiais.

 

 

HIP-HOP

 

Šis šokių stilius kilęs iš Amerikos. Hip-Hop turi savo kultūrą : muziką, graffiti, šokis, beatbox, apsirengimo stilius (platūs drabužiai). Dažniausiai šio šokio rungtynės vyksta ne pasirodymo, bet kovos būdu. Šokėjai kovoja vienas prieš kitą improvizuojant. Pagrindinė taisyklė - šokėjas turi parodyti savo individualumą per improvizaciją.

 

 

Šiais laikais, šokis yra interpretuojamas gan plačiai. Vieniems tai yra tiesiog hobis, kitiems-gyvenimo būdas. Šokant, išreiškiami jausmai, perteikiamos emocijos. Šokėjo kiekvienas judesio formavimas yra „išraiškus,“ sudarantis jo skleidžiančią atmosferą. Jis gali būti kilnus, švelnus, aistringas, intensyvus, agresyvus, atstumiantis, gyvybingas. Kūno kalba, Jūs galite išreikšti tai, ką jums sunku pasakyti žodžiais. Taip įgaunamas pasitikėjimas savimi, kuris didina jūsų asmenines galimybes. Suteikia daugiau būdų pažinti save ir pasaulį.

 

Hip-hop šokis, sudarytas iš dviejų pagrindinių dalių ir daugybės atšakų. Šios dalys, Senoji mokykla (Old school) ir Naujoji mokykla (New school). Treneriai, mokydami šio šokio, gali jį interpretuoti kaip tik nori, įterpdami ir kitų stilių judesių, bet išlaikant hip-hop normas. Norint gerai išmokti hip-hop‘a, pirmiausia reikia suprasti kas tai yra, turėti dideli norą pasiekti gerų rezultatų įdedant daug sunkaus darbo ir nebijoti improvizuoti, atskleisti savęs freestyl‘u.

 

 

House dance

 

House dance yra naujausias iš visų pasaulinio populiarumo susilaukusių gatvės šokių stilių. Jis pasižymi begaliniu laisvumu, teigiama energija, muzikos interpretacijos platumu ir jam įtaką dariusių šokių gausa.

 

 

House Dance – House muzikos kultūra užgimė XX a. devintojo dešimtmečio viduryje Čikagoje ir Detroite, o šokiai – devintojo dešimtmečio pabaigoje Niujorko klubuose. Šokėjai, ieškodami ramesnės aplinkos nei Hip Hop‘o vakarėliai, užsukdavo į brangesnius klubus, kuriuose grodavo House muzika ir kurių grindis nutrynė įvairių šokių stilių žingsneliais. House yra naujausias iš visų pasaulinio populiarumo susilaukusių gatvės šokių stilių. Todėl House pasižymi begaliniu laisvumu, teigiama energija, muzikos interpretacijos platumu ir jam įtaką dariusių šokių gausa.

 

 

Sena mokykla (Old School)

 

Senosios mokyklos hip-hop šokiai - tai šokiai, kurie atsirado septyniasdešimtaisiais metais ir buvo šokami pagal funk ir old school hip-hop muziką. Vienas iš jų yra breakdancing – žinomiausias iš visų hip-hop šokių, kuris ir tapo hiphopo kultūros fundamentu. 1980-aisiais daug funk stilių, kurie vystėsi atskirai nuo hip-hop, kaip popping ir locking, taip pat tapo asocijuojami su hiphopo kultūra ir dažnai buvo šokami kartu su breakdance.

 

 

Nauja mokykla (New School)

 

1980–aisiais, kai hiphopo muzika išsiplėtė ir pradėjo vystytis atskirai nuo funk muzikos, tapo lėtesnė, sunkesnė ir agresyvesnė. Ši naujoviška hiphopo muzika ir buvo priežastis naujam hip-hop šokiui atsirasti, kuris iš dalies buvo įkvėptas senos mokyklos stilių, tačiau šis šokis buvo fokusuotas į vertikalų šokimą, priešingą breakdance šokiui, kuris buvo daugiau žinomas kaip šokis par terre ant grindų.

 

Kai kurie naujojo hip-hop šokio stiliai yra Krumping, Harlem Shake, Chicken Noodle Soup, Jigging, Tone Wop, Freaking ir Hyphy.

 

Naujas hip-hop šokis, nors ir pasipildė naujais stiliais, tačiau išlaikė pagrindines savo taisykles. Dažniausiai šio šokio rungtynės vyksta ne pasirodymo, bet kovos būdu. Šokėjai kovoja vienas prieš kitą visada improvizuodami. Pagrindinė taisyklė - šokėjas turi parodyti savo individualumą per improvizaciją. Vienos iš didžiausių ir populiariausių pasaulyje rungtynių vyksta Paryžiuje. Šis renginys vadinasi Juste Debout, kas, verčiant iš prancūzų kalbos, reiškia “tik ant kojų”. Vyksta popping, locking, hip-hop, house šokių kovos du prieš du. Visai neseniai Lietuvoje pradėjo rengti panašaus pobūdžio turnyrus Urban Dance, tačiau iki pasaulinio lygio dar labai toli.

 

Popping

 

Popping yra vienas iš pagrindinių funk šokių stilių. Technikos pagrindas yra staigus kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, nuo ko atsiranda trūktelėjimas šokėjo kūne, kuris vadinasi pop arba hit. Toks judesys atliekamas muzikos ritmą kombinuojant su įvairiais pantomimos judesiais.

 

 

 

Popping terminas dažnai naudojamas apibūdinant ir kitus šokių stilius, kuriuose naudojama iliuzija, nes jungdami juos kartu galime padaryti įspūdingesnį pasirodymą. Poppingo efektas padeda šokėjui atrodyti nerealiai, žmogaus kūnas juda nenatūraliai, kas ir suteikia šitam šokiui įspūdingą vaizdą. Taip pat popping, kaip ir daugelis kitų hip-hop šokių, būna parodomas kovos metu, kai šokėjai šoka vienas prieš kitą, kad išsiaiškintų, kas iš jų geriausias. Tokiu būdu dažnai daromos gatvės šokių rungtynės.

 

Šokis buvo išrastas 1970-aisiais metais Kalifornijoje grupės Electric Boogaloos (anksčiau - Electric Boogaloo Lockers). JAV šis šokis išpopuliarėjo televizijos laidos Soul Train dėka, kurioje pasirodydavo grupė Electric Boogaloos. Grupės Electic Boogaloos ir popping šokio sukūrėjas Boogaloo Sam sukūrė popping šokio pagrindus.

 

Locking

 

Locking - tai funk šokis arba gatvės šokis, kuris mūsų laikais daugiau asocijuojasi su hiphopo kultūra. Jo pagrindas yra greiti, aiškūs, skirtingi rankų judesiai, kombinuojami su daugiau atsipalaiduojančiais klubų ir kojų judesiais. Judesiai dažniausiai yra didelės amplitudės ir dažnai labai ritmiškai glaudžiai derinami su muzika. Šiame šokyje dažnai naudojama daug vaidybos, atlikėjas bendrauja su publika, veido mimika yra labai ryški, personažai dažniausiai būna komiški.

 

 

 

Locking paprastai šokamas pagal funk muziką, tokią, kaip James Brown. Iki šių laikų funk muzika yra mėgstamiausia tarp lockingo šokėjų. Pagal ją vyksta ir šio šokio rungtynės. Šokio pavadinimas (Lock - užraktas) kilo nuo pagrindinio judesio lock ir visos technikos, kai atliekami greiti judesiai ir tam tikroje pozicijoje šokėjas fiksuoja savo kūną, o po trumpo sustojimo vėl tęsia šokį tame pačiame greitame tempe. Šokėjas improvizuoja, kartodamas pagrindinius judesius, tik skirtingose pozicijose, kombinuodamas juos su šuoliais ir dažnai su akrobatiniais elementais.

 

Šio šokio atlikėjas vadinamas locker. Lockeriai dažnai naudoja charakteringą drabužių stilių, pavyzdžiui, spalvotus, dryžuotus, komiškus drabužius, petnešas, dideles kepures. Galima sakyti, kad locking įkūrėjas yra žmogus, vardu Don Cambell. 1960-ųjų metų pabaigoje jis pradėjo atlikinėti skirtingus judesius, kurių pagrindas buvo lock technika, taip gimė šokio pavadinimas Cambellocking, kurį vėliau sutrumpino iki Locking. 1970-ųjų metų pradžioje atsirado keletas grupių, kurios šoko šiuo stiliumi. Pati pirmoji ir populiariausia grupė, kurią ir įkūrė Don Campbell, vadinasi The Lockers, jie taip pat įvedė savitą apsirengimo stilių.

 

Vėliau locking tapo augančios hip-hop šokių kultūros dalimi. Locking yra populiarus ir mūsų dienomis, jį dažnai naudoja pasaulinio masto žvaigždės savo pasirodymuose bei vaizdo klipuose.

Šokių pamokos

Kontaktai

Baltijos pr. 10A,
tačiau įvažiavimas
iš Dubysos g. pusės tarp
DEPO ir AKROPOLIO.
Žemėlapis


Tel. 8 676 34374
info@ufas.lt